Menu

Yu Aihua, standing committee member of Anhui Provincial Committee, concurrently serves as Minister o-antik

0 Comments

Anhui Provincial Committee Yu Aihua served as Minister of the Propaganda Department of Hefei Provincial People’s network on 11 November, people.com.cn (Lu Xianhong) Anhui channel, Anhui Ministry of Public Civilization Network column shows, Yu Aihua has served as the Anhui Provincial Committee of Anhui provincial Party Committee Propaganda Department minister. The Anhui civilization network is sponsored by the Propaganda Department of the CPC Anhui Provincial Committee and the Anhui provincial civilization office. The net today also released a report "the provincial Party committee, propaganda minister Yu Aihua listened to the work report" Chizhou municipal Party Committee Propaganda Department, the report said: November 11th morning, the provincial Party committee, propaganda minister Yu Aihua listened to the Chizhou municipal Party committee, propaganda minister Wang Heping for a work report. Yu Aihua affirmed the achievements of propaganda and ideological and cultural work in Chizhou this year, and put forward the requirements for the next step. The official resume shows that Yu Aihua is an ordinary person in Anhui, joined the party in October 1988, and participated in the work in July 1989. The Party School of the provincial Party committee has graduated from politics class, postgraduate degree, and Bachelor of philosophy. After graduation, Yu Aihua was assigned to the Hefei municipal Party committee office, in 1992 entered the Anhui provincial Party Committee Propaganda Department, has served as the Research Center Deputy Director, the Propaganda Department of provincial research room researcher and other staff, in 1998 the provincial CPPCC office, then served as deputy director of the provincial CPPCC Office, the provincial CPPCC office director. In 2008, Yu Aihua served as Deputy Secretary of the Xuancheng Municipal Committee and mayor. In August 2012, Yu Aihua was appointed Deputy Secretary of the Anqing Municipal Committee, he served as acting mayor for 1 months, and in October 2012 to positive. In February 2013, Yu Aihua served as secretary of the Anqing municipal Party committee. In April 8th this afternoon, Anqing held the city’s leading cadres conference. The leadership of the organization committee of the provincial Party committee announced the decision of the Anhui Provincial Committee on the adjustment of the main leaders of Anqing Municipality: Comrade Wei Xiaoming was appointed secretary of the CPC Anqing municipal committee. Comrade Chen Bingbing nominated mayor of Anqing. Yu Aihua served as executive vice minister of the provincial Party committee propaganda department. In the afternoon of November 3rd, the first plenary session of the tenth Committee of the CPC Anhui province was held, and the Standing Committee of the tenth Committee of the CPC Anhui province was elected. Yu Aihua was elected as the tenth provincial committee.   Comrade Yu Aihua resume   Yu Aihua, male, Han nationality, born in September 1965, Anhui long day people, joined the work in July 1989, joined the Communist Party of China in October 1988, the provincial Party school graduate degree, Bachelor of philosophy degree. The current Standing Committee of the CPC Anhui Provincial Committee and Deputy Minister of Propaganda Department of the provincial Party committee. From September 1985 to July 1989 in the Department of philosophy of Anhui University philosophy professional learning, after graduation assigned to the Hefei municipal Party Committee Office (during the period: July 1989 to October 1990 at the Anhui tire plant, Feidong County eight bucket township government exercise); September 1992 served as provincial Party Committee Propaganda Department office clerk, deputy inspector, inspector zhengkeji office in February 1996; provincial Party Committee Propaganda Department Assistant Researcher; June 1996 deputy director of the provincial Party Committee Propaganda Department research department; in April 1998, the Propaganda Department of the provincial department researcher; in July 1998, the provincial CPPCC office Secretariat investigator (during the period: October 1999 to September 2001. 安徽省委常委虞爱华兼任省委宣传部部长 人民网合肥11月11日电(鲁先红)人民网安徽频道发现,安徽文明网部务公开栏目显示,安徽省委常委虞爱华已经兼任安徽省委宣传部部长。 安徽文明网由中共安徽省委宣传部、安徽省文明办主办。该网今天也发布一则报道《省委常委、宣传部长虞爱华听取池州市委宣传部工作汇报》,该报道称:11月11日上午,省委常委、宣传部长虞爱华听取了池州市委常委、宣传部长汪和平一行工作汇报。虞爱华对池州市今年以来宣传思想文化工作取得的成绩予以肯定,并就下一步工作提出要求。 官方简历显示,虞爱华是安徽天长人,1988年10月入党,1989年7月参加工作,省委党校在职研究生班政治学专业毕业,研究生学历,哲学学士。 大学毕业后,虞爱华分配到合肥市委办公室工作,1992年进入安徽省委宣传部,先后担任过省委宣传部研究室副主任、研究室调研员等职,1998年调入省政协办公厅,此后历任省政协办公厅副主任、省政协办公厅主任等。 2008年,虞爱华出任宣城市委副书记、市长。2012年8月,虞爱华转任安庆市委副书记,1个月后任代市长,并于2012年10月转正。2013年2月,虞爱华出任安庆市委书记。 今年4月8日下午,安庆市召开全市领导干部大会。省委组织部领导宣布了安徽省委关于安庆市主要领导调整的决定:魏晓明同志任中共安庆市委书记。陈冰冰同志提名安庆市市长人选。虞爱华任省委宣传部常务副部长。 11月3日下午,中共安徽省第十届委员会举行第一次全体会议,选举产生了中共安徽省第十届委员会常务委员会,虞爱华当选为第十届省委常委。   虞爱华同志简历   虞爱华,男,汉族,1965年9月生,安徽天长人,1989年7月参加工作,1988年10月加入中国共产党,省委党校研究生学历,哲学学士学位。现任中共安徽省委常委、省委宣传部常务副部长。 1985年9月至1989年7月在安徽大学哲学系哲学专业学习,毕业后分配到合肥市委办公室工作(其间:1989年7月至1990年10月先后在安徽轮胎厂、肥东县八斗乡政府锻炼);1992年9月起历任省委宣传部办公室科员、副科级巡视员、正科级巡视员;1996年2月任省委宣传部办公室助理调研员;1996年6月任省委宣传部研究室副主任;1998年4月任省委宣传部研究室调研员;1998年7月任省政协办公厅秘书处调研员(其间:1999年10月至2001年9月挂职任霍山县委副书记);2002年1月任省政协办公厅副主任(2000年9月至2003年7月参加省委党校在职研究生班政治学专业学习;2004年3月至5月参加省委党校地厅级干部进修班学习);2005年7月任省政协办公厅副主任、机关党组成员;2006年4月任省政协办公厅主任、机关党组副书记(其间:2007年3月至2008年1月参加中央党校第23期一年制中青班学习);2008年3月任宣城市委副书记;2008年4月任宣城市委副书记、副市长、代理市长;2008年5月任宣城市委副书记、市长;2012年8月任安庆市委副书记;2012年9月任安庆市委副书记、副市长、代理市长;2012年10月任安庆市委副书记、市长;2013年2月任安庆市委书记;2016年3月任省委宣传部常务副部长;2016年11月任省委常委、省委宣传部常务副部长。 十二届全国人大代表。 中共九届省委委员。相关的主题文章: